Depo, fabrika ve büro gibi işyerlerinde, çelik raf sistemlerinin kullanılması son derece pratik sonuçlar sağlamaktadır. Bu şekilde, ürünlerin bozulmadan, kaliteli ve hasar görmeden sağlanması mümkün olmaktadır. Öte yandan, ürünlerin düzenli olarak depolanması ve çalışanların zorlanmadan ürünleri bir yerden bir yere alması da kolaylaşmaktadır. Mekanların işyeri ve ürün özelliklerine göre çeşitli çelik raf çeşitlerini seçmek mümkündür. Bu anlamda, makaralı kayar raflar, özellikle gıda firmaları veya ecza depoları tarafından tercih edilmektedir. Bunun yanında, en kullanışlı sistemlerden biri ise, hafif ve orta yük sistemleridir. Bu sistemlerin her türlü işyeri, depo ve fabrikada kullanılması mümkündür. Yapı malzemeleri, cam, aksesuar, arşiv ve depolama gibi alanlarda rahatlıkla kullanılabilir.

Çelik raf sistemlerinde ölçüleme de önem taşımaktadır. Uzmanlar yani imalatçı firmaların mekanlara uygun şekilde, ölçüleri belirlemeleri yerinde olacaktır. Bu anlamda, derinlikle 22 ile 93 cm arasında değişmektedir. Uzunluk ölçüleri ise, 60, 75 ve 93 cm olarak değişmektedir. Her mekanın ve ürünlerin istiflenme özelliklerine göre ebatların kontrol edilmesi ve belirlenmesi mümkündür. Çelik raf çeşitleri olarak ise, Sırt sırta raf sistemleri, Shuttle yani mekikli raf sistemi, kalıp rafları ve AS/RS sistemleri, dar koridor rafları, makaralı kayar raflar, konsol kollu raf sistemleri, drive in raf sistemleri, normal ve raflı batarkat sistemleri, giydirme depo raf sistemleri, paletli kayar raf sistemi farklı seçeneklerin belirlenmesi mümkündür.

Çelik raf sistemleri mekanlarda ürünlerin oldukça kaliteli şekilde istiflenmesini sağlamaktadır. Bu bağlamda, küçük alanlarda bile maksimum ürün stoğu imkanı sağlanmaktadır. Öte yandan, rafların temizlenmesi ve bakımı da hayli kolaydır. Bu anlamda, ahşap raflar gibi sık boya istemez ve nemli bir bezle silinmesi mümkündür. Bu şekilde, uzun yıllar verimli bir kullanım sağlayabilirsiniz. Ekonomik olması da işverenler açısından tasarruflu çözümler sağlamaktadır. Fabrika, depo ve ofis gibi işyerlerinde hatta evlerinin depolama alanlarında bile her zaman çelik raf çeşitlerini kullanabilirsiniz. Bu şekilde, verimli depolama sağlanır ve malların düzenli olarak sayılması ve istiflenmesi sağlanır. Kesinlikle sistemleri incelemeli ve seçimlerinizi yapmalısınız.